محمد مصطفايى موسس سازمان مداراى جهانى

محمد مصطفایی (زاده ۶ بهمن ۱۳۵۲ در تهران) وکیل ایرانی است در که زمینه پرونده‌های مربوط به حقوق بشر فعالیت کرده است. او اکنون ساکن نروژ است.

حمد مصطفایی در ششم بهمن ماه سال ۱۳۵۲ در جنوب تهران به دنیا آمد. او از سن هفت سالگی مشغول به کار شد. دوران تحصیل اولیه را به سختی گذراند. سال ۱۳۷۶ وارد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران شد. علاقه او به موضوعات حقوق بشر به دلیل مشکلاتی که در کودکی برای خود و مادرش رخ داد او را به سمت و سوی فعالیت در زمینه حقوق کودک و زنان کشاند.در سال ۱۳۷۸ توانست وارد انجمن اسلامی دانشکده حقوق شده و تا سه سال عضو انجمن و همچنین دبیر انجمن گردد. مصطفایی در سال ۱۳۸۰ موفق شد به کانون وکلای دادگستری مرکز راه یابد. پس از مدت کوتاهی، دبیر کمیسیون حقوق بشر کانون وکلا گردید.

  

مصطفایی به عنوان یک وکیل ایرانی در شروع فعالیت وکالتی خود وکالت زنانی را که در معرض بحران قرار داشتند و در زندان به سر می بردند را پذیرفت. او در این زمینه مقالات بسیاری نوشت که در روزنامه های ایران منتشر گردید. مصطفایی وکالت ۱۳ نفر از کسانی که به سنگسار محکوم شده بودند را پذیرفته و موفق شد ده نفر از آنان را از مرگ نجات دهد. مصطفایی شروع فعالیت وکالتی خود در زمینه حقوق کودکانی که در سن کمتر از ۱۸ سال مرتکب جرم شده و به اعدام محکوم شده بودند را با پرونده نازنین فاتحی شروع کرد. پس از موفقیت در این پرونده توانست وکالت چهل نفر از محکومین به اعدام که سن شان کمتر از ۱۸ سال بود را به عهده گرفته و از این تعداد نوزده نفر را از مرگ نجات دهد. از جمله کسانی که از مجازات نجات یافتند محمد لطیف، علی مهین ترابی، حسین ترنج و نازنین فاتحی هستند.کتاب راهنمای محاکم و دادسراهای تهران و کانون های وکلای دادگستری اثر این وکیل دادگستری است.

مصطفایی وکالت بهنود شجاعی را به عهده داشت اما در دفاع از وی ناکام ماند.بهنود شجاعی قاتل نوجوانی بود که در سن ۱۷ سالگی احسان را که او نیز ۱۷ سال داشت با ضربات چاقو به قتل رسانده بود. سیر مراحل دادگاه او از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۸ به طول انجامید که سرانجام پس از ناکامی کوشش های کانون های خیریه و هنرمندان مطرحی چون عزت الله انتظامی، پرویز پرستویی و کیومرث پور احمد برای اخد رضایت از اولیای دم ، در ۱۹ مهر ۱۳۸۸ به دار آویخته شد.

مصطفایی پیش از ترک ایران،از جمله وکالت سکینه محمدی آشتیانی که به اتهام زنای محصنه به سنگسار محکوم شد را به عهده داشت. او در دوران فعالیت خود توانست بزرگترین کمپین بین‌المللی علیه اعدام کودکان و سنگسار را تشکیل دهد و در نهایت موفق شد با کمک دیگر فعالان حقوق بشر مجازات اعدام برای کودکان را در جرایم تعزیری حذف و دیگر جرایم از طریق مجلس شورای اسلامی محدود کند.

مصطفایی در دوران فعالیت خود در مخالفت با اعدام و سنگسار و مجازاتهای بدنی دیگر تلاش های گسترده ای نموده است. او توانست سازمانها و نهادهای بین‌المللی و حتی دولتهای بسیاری را نسبت به اعدام اطفال زیر ۱۸ سال و سنگسار و شنکنجه در زندان آگاه و درگیر نماید. مصطفایی پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ وکالت بسیاری از روزنامه نگاران، فعالیت سیاسی و اجتماعی را نیز به عهده گرفت. از جمله وکالت مشاور امور زنان مهدی کروبی، هنگامه شهیدی را به عهده داشت.

مصطفایی دوم مرداد ۱۳۸۹، برای ارائه توضیحاتی به دادستانی تهران احضار شد و صدور حکم جلب و ممنوع‌الخروج شدن خود را به عنوان دلایل خروجش از ایران اعلام کرد. سازمان عفو بین‌الملل نیز خواستار آزادی محمد مصطفایی شد.پس از خروج مخفیانه مصطفایی از ایران، دختر برادر همسر و پدر همسر او نیز دستگیر شدند. علّت اصلی خروج او بازداشت همسرش توسط مقامات دادستانی تهران بود.

مصطفایی پس از خروج از ایران در حالی که همسرش بازداشت شده بود با نوشتن نامه ای به عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران، خواهان آزادی همسر و برادر همسرش شد.

مهاجرت به نروژ 

در مرداد ۱۳۸۹ پس از بازداشت کردن همسر محمد مصطفایی توسط مقام‌های ایرانی، وی برای آزادی همسرش به ترکیه گریخت و از سفارت نروژ روادید ورود به این کشور را دریافت کرد. او در سال ۱۳۸۹ در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، نامه ای خطاب به سران کشورهای عضو سازمان ملل متحد منتشر کرد. مصطفایی در سال ۱۳۹۰ سازمان مدارای جهانی را در نروژ تاسیس کرد و هم اکنون به عنوان مدیر این سازمان فعالیت می‌کند.

سازمان مداراى جهانى

سازمان مدارای جهانی نهادی است غیر سیاسی، مستقل و مردمی که در راستای حقوق بشر، صلح،

 دموکراسی و امنیت قدم بر می دارد و وابسته به هیچ نهاد و سازمانی نیست.

سازمان مدارای جهانی همانطور که در کنوانسیون اصول مدارا آمده است، معتقد است، مدارا به معنای پذیرش این واقعیت است که همه انسانها، با تمامی اختلافات ظاهری، موقعیتی، زبانی، رفتاری و ارزشی، حق آن را دارند که در صلح زندگی کنند و همانطور که هستند، باشند. به علاوه تحمیل دیدگاه‌های شخصی به دیگران مجاز نیست. مضاف به اینکه مدارا در سطح عملکرد دولتی مستلزم عدالت و بی‌طرفی در دستگاه قانون‌گذاری، در کاربرد قوانین، در دادگستری و نظام اداری است. همچنین لازمه این امر برخوردار شدن بدون تبعیض تک تک افراد از امکانات قضایی عادلانه است.

«سازمان مداراى جهانى، سازمانی است معتقد به ارج نهادن به تنوع، كثرت گرايى و همزيستى مسالمت آميزدر تمامى اشكال آن، تا بتوان به صلح جهانى، امنيت و توسعه پايدار دست يافت است.

در زیر چشم انداز، ماموریت ها و اهداف سازمان به نظر گرامیتان می رسد.

چشم اندازش سازمان مدارای جهانی:

احترام به حقوق بشر،صلح، دموکراسی، همزیستی مسالمت آمیزو توسعه پایدارازطریق مدارا

مأموریت سازمان مدارای جهانی

-سعی در ارتقاء صلح و احترام به حقوق بشرازطریق بسط ، تعمیق وترویج فرهنگ مدارا

-پیشگیری یا کاهش خطرات عدم مدارا

-متعهدکردن دولتها به رعایت حقوق بشر اعم از حقوق مدنی،سیاسی،اجتماعی،اقتصادی،فرهنگی ومذهبی

-تلاش برای تغییررفتار افراد خانواده ها، جوامع ودولتها به سمت مدارا.

ابداع و معرفى مكانيزم هاى نتيجه محور و مشاركت جويانه، ابتكارات و روش هايى براى مباحثه، مبادله و بسط آگاهى و ادبيات مرتبط با مداراى مثبت و فعال و اشكال مختلف مدارا/ عدم مدارا در نقاط مختلف جهان. 

اهداف سازمان مدارای جهانی:

بررسی و شناخت بسترهای لازم برای گسترش فرهنگ مدارا درسه بدنه مهم کشورها ازطریق ایجاد کارگروههای کارشناسی وپژوهشی؛

تشویق به تشکیل گروههای محلی مردمی درمورد فعالیتهای مدارا محور؛

انجام تحقیقات ادواری و میدانی در رابطه با میزان آسیب رسانی عدم مدارا؛

بررسی راههای کاهش آسیبهای ناشی از عدم مدارا از طریق نیروهای متخصص: روانشناس، جرم شناسان، جامعه شناسان؛

پشتيبانى از فرهنگ مداراى مثبت و فعال به منظور ارتقاء صلح و حقوق بشر؛

كمك به تغيير نحوه تفكر و رفتار خانواده ها، جامعه و دولتها در جهت مداراى مثبت و سازنده؛

شناسايى علل عدم مدارا و به كارگيرى روش هاى كاربردى براى رسيدگى به آنها؛

تحليل كارشناسى چگونگى كاهش خساراتى كه از عدم مدارا ناشى مى شوند توسط روان شناسان، جامعه شناسان و وكلا؛

بالا بردن ميزان آگاهى مردم در زمينه مداراى مثبت و فعال در خانواده، جامعه و ديگر نهادهاى دولتى؛

پشتيبانى از آسيب پذيرترين گروه ها از قبيل زنان، كودكان، اقليت ها و گروه هاى ذيربط ديگر از طريق اصول مداراى مثبت؛

حمايت از معيارهاى بين المللى حقوق بشر در خانواده، جامعه ، دولت و نهادهاى ديگر؛

معرفى فعاليت هاى مؤثر براى افزايش سطح مدارا از طريق آموزش در خانه ها و در تمامى سطوح مدارس ( هم به صورت كوتاه مدت و هم به صورت بلند مدت)؛

تشويق كار گروهى محلى به فعاليت هاى مداراگرايانه؛

معرفى استراتژى هاى مسالمت آميز منطبق بر اصول مداراى مثبت نسبت به دولتها، در راستاى توسعه پايدار؛

بررسى زمينه هاى گسترش فرهنگ مدارا در سه نهاد مهم خانواده، جامعه و دولت با ايجاد گروه هاى پژوهشى؛

هدف نهايى

تبديل شدن به سازمانى كه مرجع جهانى مدارا در تمامى زمينه ها، ادبيات آن و ابزار كاربردى آن مى باشد. 

ممانعت يا كاهش رنج/ تلفات انسانى در نتيجه عدم مدارا و نجات جان انسانها در صورت إمكان.

اصول اصلى سازمان

احترام به كرامت انسانى و تنوع

يكپارچگى 

بيطرفى

استقلال

جهان شمولى

راهى كه در پيش رو است

سازمان مداراى جهانى، در جهت توانايى به ثمر رساندن برنامه ها و فعاليت هاى روزافزون خود، ظرفيت منابع انسانى خود را با افزايش تعداد كاركنان واجد شرايط، كارورزان، داوطلبان واعضايش گسترش مى دهد.

علاوه بر آن، سازمان مداراى جهانى، ساختار عملكرد و مديريت خود را در صورت نیاز اصلاح مى نمايد تا بدين وسيله سازمان قادر شود مثمر ثمرتر و سازنده تر باشد.

سازمان مداراى جهانى، به كار بر روى توسعه پروژه هاى پيشنهادى جديد، طرح ها و برنامه هايى كه دربرگيرنده كار متعادل بر روى مدارا از جهات تئورى و عملى آن باشد، ادامه خواهد داد.

Posted on 10 اکتبر 2015, in سياست. Bookmark the permalink. بیان دیدگاه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: