بازداشت مجدد حشمت الله طبرزدى

ظهر چهارشنبه ۲۵ دی ماه مامورین دادستانی با مراجعه به منزل مهندس حشمت الله طبرزدی و ارایه احضاریه دادستانی انقلاب، این فعال سیاسی را بازداشت کردند.
بر اساس گزارش ها، بازداشت آقای طبرزدی به زور و با اهانت صورت گرفته است.
حشمت الله طبرزدی، روزنامه نگار و دبیر کل جبهه دمکراتیک ایران، سابقه چندین بازداشت و بیش از ۱۰ سال زندان را در پرونده خود دارد . وی آخرین بارعاشورای ۱۳۸۸ بازداشت و به ۹ سال زندان محکوم گردید.

آقای طبرزدی مدیر مسئول نشریاتی همچون «پیام دانشجو»، «ندای دانشجو»، «هویت خویش» و «گزارش روز» و بانی تشکل «اتحادیه دانشجویان و دانش آموختگان سراسر کشور» بوده است.

IMG_0500.JPG
نامه به رهبرى
پس از حوادث تلخ انتخابات ۱۳۸۸ نوشتن نامه به رهبری امری عادی و فراگیر شده است. اما در یک دهه پیش در سال امام علی، طبرزدی پس از لمس کردن زندان و شکنجه در نظام مقدسی که روزی برای آن حاضر به جان دادن بود نامه‌ای تند و بی پروا به رهبر جمهوری اسلامی نوشت و درآن ضمن انتقادات تند، رهبران جمهوری اسلامی را دعوت به راه مردم کرد. تیتر این نامه تند و انتقادی چنین بود:
علی شکنجه گاه نداشت. همین نامه باز موجب برخورد و بازداشت و تبعات سخت بعدی برای او گردید.
حشمت الله طبرزدی
زندان و بازداشت
از سال ۱۳۷۴ به بعد بازداشت‌های موقت داشت اما از ۱۳۷۹ به بعد او به زندان‌های طولانی مدت محکوم شد. ابتدا به ۱۴ سال زندان و محرومیت از تمامی حقوق اجتماعی خود محکوم گردید که بعدها به ده سال تخفیف یافت.

این درحالی بود که او می‌بایستی مخارج شش فرزندخردسال و نوجوان خود وهمسرش راتأمین می‌کرد که با زندانی شدن و محرومیت از حقوق اجتماعی، خانواده او در سختی و مشقت فراوانی قرار گرفتند و به سه دختر و سه پسر او لطمات فراوان روحی وارد گشت، همسر او که خود برادری را در جنگ از دست داده بود در این سالها با همه سختی‌ها مقاومت کرد. در مجموع از سال ۱۳۷۹ طبرزدی بیش از ۹ سال حبس در زندان و بازداشتگاه‌های سپاه و وزارت اطلاعات را پشت سر گذاشته‌است. او توسط قاضی حداد به ۱۰ سال محرومیت از حقوق اجتماعی و زندان محکوم گردید.درهنگامه ی جنبش سبز وی در زندان زیر شکنجه های سخت قرار گرفت و دست به اعتصاب غذا زد در پی آن صد و بیست و هشت شخصیت سیاسی ، حقو ق بشری ، نویسنده، شاعر ، هنرمند ، پزشک ، استاد دانشگاه، روزنامه نگار ، ناشر و بیست و سه نهاد از سراسر جهان، طی نامه ای به دبیر کل سازمان ملل و گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران خواستار رسیدگی به وضع وخیم زندانی سیاسی حشمت الله طبرزدی دبیر کل جبهه دمکراتیک ایران شدند.طبرزدی بارها اعلام کرد که برای رسیدن به آزادی و دمکراسی باید هزینه داد و از رفتن به زندان و تحمل سختی‌هایش هراسی ندارم.

احمدشهید گزارشگر وِیژه سازمان ملل درگزارش سپتامبر ۲۰۱۱ خوددر بند ۲۷ گزارش خود از وضعیت حقوق بشر در ایران درباره حشمت الله طبرزدی چنین نوشت:
حشمت الله طبرزدی فعال سیاسی و دبیرکل جبهه دموکراتیک ایران در ۲۷ دسامبر ۲۰۰۹ دستگیرو به زندان اوین منتقل شد. براساس گزارش ها درسلول انفرادی نگهداری و شکنجه شده است. در اکتبر ۲۰۱۰ طبرزدی به ۹ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق برای اقدام علیه امنیت ملی و توهین به رهبر محکوم شد. بعد از اعتراض به اعدام ۵ زندانی سیاسی طبرزدی به زندان رجایی شهر منتقل شد. طبرزدی درنامه ای که از زندان نوشت از دادگاه های بین‌المللی خواست که به شکایت او علیه آیت‌الله علی خامنه ای رهبر ایران رسیدگی کنند. در آوریل ۲۰۱۱ طبرزدی به همراه دیگر زندانیان در زندان رجایی شهر در اعتراض به شرایط زندان دست به اعتصاب غذا زد.

طبرزدی و جنبش سبزویرایش

طبرزدی در اعتراضات خیابانی در کنار مردم. تهران۱۳۸۸حمایت‌های
طبرزدی از جنبش سبز و گفتگوهای او با رسانه‌های خارجی موجب گردید که برای سه سال دیگر در سخت ترین شرایط به زندان برود. وی حرکت جنبش سبز را خودجوش و اصیل می داند و امیدوار است این جنبش منشأ تحولات عظیم و در نهایت تغییر رژیم شود وی می‌گوید: به نظر من جنبش سبز یک جنبش خود جوش یا خود به خودی است. برای این که هیچ کس از پیش برای آن برنامه ریزی نکرده بود. این یک جنبشی است که معلول تقلب، تجاوز، کشتار، سرکوب و اعتراف گیری است؛ ولی خود جوش بودن آن موجب این نمی‌شود که اهداف اصیلی در برنامه نداشته باشد. پس می‌توانیم آن را تحلیل کنیم. به لحاظ اجتماعی یا پایگاه طبقاتی این جنبش به طبقهٔ متوسط اجتماعی مربوط است. در واقع جامعهٔ شهری، تولیدگران، کسبه، تکنوکرات‌ها و نیز اداری‌ها، دانشجویان و دانش آموختگان در آن فعال هستند. اگر چه بخشی از کارگران یا روستاییان و کشاورزان نیز از آن حمایت می‌کنند اما این جنبش به پایگاه طبقاتی آن‌ها مرجوع و مربوط نیست. در عین حال زنان و فرهنگیان متوسط شهری در آن فعال هستند. جنبش، خاستگاه طبقاتی- اقتصادی معینی ندارد ولی از یک پایگاه اجتماعی برخوردار است. من از کسانی که به دنبال باز تولید شکل دیگری از جمهوری اسلامی خط امامی هستند، دعوت می‌کنم برای یک بار هم که شده شعارهای اسلامی خود را در بین جنبش سبزی‌ها که خود طلایه داران آن هستند، بیان کنند تا دریابند که هیچ کس طالب این شعارها نیست پس مردم ما از حکومت دینی گذر کرده‌اند.

حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ ایرانویرایش

حشمت‌الله طبرزدی در مسیر انتخابات ۱۳۸۸ بطور فعال وچشمگیر مواضع خودش را در مصاحبه با شبکه‌های خارجی بیان می‌کرد و همراه با مردم در اعتراضات خیابانی حضور داشت از آنجائیکه مصاحبه‌های او همچنان برای نظام خطر آفرین بود در نهایت در ظهر روز ۷ دیماه ۱۳۸۸، بلافاصله پس از تظاهرات هواداران جنبش سبز ایران در تاسوعا و عاشورا (۵ و ۶ دی ۱۳۸۸) توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. آن‌ها همچنین با ارائه حکم، ضمن بازرسی منزل، وسایل شخصی، کامپیوتر و یادداشت‌های وی را نیز با خود بردند.

پیام دانشجو در دهه هفتادویرایش

پیام دانشجو در اوایل دهه هفتاد به صاحب امتیازی و مدیر مسوولی حشمت الله طبرزدی منتشر می شد که تیترهای آن تند و بی پروا بود.شاید چند سال بعد و یا در شرایط امروز به دلیل توسعه ارتباطات تیترها ومطالب انتقادی تند عادی می نماید اما دراوایل دهه هفتاد زدن چنین تیترهایی شجاعت و از خود گذشتگی فراوانی می خواست.

Posted on 26 ژانویه 2014, in سياست. Bookmark the permalink. بیان دیدگاه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: